Sitenin sağında bir giydirme reklam
Anasayfa MUSTAFA TÜRK Yazı Detayı Bu yazı 2155 kez okundu.
MUSTAFA TÜRK
Köşe Yazarı
MUSTAFA TÜRK
 

ŞENER, AYDOĞMUŞ, ÖNGEL- ÜÇ DAĞCI

ggg Ülkemizin her yerinde ve ilimizde bu güne kadar hiç yaşamadığımız bir şekilde kış yaşıyoruz. Kar yok, yağmur yok. Kar kalınlığı yükseklerde bir metreye yaklaşırdı, Yağış çok az bundan dolayı barajlarımızda su nerede ise yok denecek kadar az. Sadece yüksek kesimlerde kar olduğunu görebiliyoruz. Oysa eskiden sular, sel olup dağ taş aşıp ovalardan geçer giderdi. Şelaler gür akardı şimdiler de bunu göremiyoruz. Bu hafta içerisinde yaklaşık yirmi veya yirmi beş santimetre civarında kar kalınlığında üç dağçı arkadaş tüm hazırlıklarını tamamlayarak 'su uçtuğu' şelalesine bir tırmanış gerçekleştirdiler. Yıllar önce bende bu şelaleye çıkmıştım. Dönüş yolculuğumuzda ekip olarak zorlu bir süreç yaşadık. Aniden başlayan yağmur nedeni ile küçük bir dereden geçerken zorlanmıştık çünkü suyun akıntısı hızlıydı. Şimdi bu derenin olduğu yerde Çobanözü barajı yapılmış durumda. Üç dağcı arkadaşımın tırmanışı gerçekleştirdiği bölgeden kısaca bahsetmek isterim. Su uçtuğu şelalesi Sinanpaşa ilçemize bağlı, Çobanözü köyünde doğal bir şelaledir. Yüksekliği 20 m. civarında olup Fındık ve kızılcık ağaçlarıyla kaplı bir dere içinden geçilerek şelaleye ulaşılır. Böylesine ağaçlarda ki az olan kar manzaraları ile eşliğinde bir etkinlik için donan şelaleye TDF İl Temsilcisi Mitat Şener liderliğinde Süleyman Aydoğmuş ve Çağlar Öngel başarılı bir buz-şelale tırmanışı gerçekleştirdiler. Şelale tırmanışları yurdumuzda sadece Erzurum Uzundere'de yapılabilmektedir. Bu branştaki tırmanışların Afyonkarahisar'da da yapılabileceğini göstermek amacıyla bu faaliyet gerçekleştiren başarılı dağçılar, bu tırmanışı dört saat içerisinde yaparak hedeflerine ulaştılar. Krampon ile front-point tekniği kullanılarak özel buz kazmaları kullanılarak, lider tırmanış ve top-rope kategorilerinde gerçekleştirilen 'Su uçtuğu" tırmanışı heyecanın yanında güzel fotoğraf karelerin çıkmasınada vesile oldu. Afyon'da ve Ege bölgesinde ilk defa yapılan bir spor tırmanış türü olması ayrı bir güzellik ekbette. Bu tırmanışı sadece İleri seviye kar-buz eğitimi almış sporcularla ve buzda kullanılan teknik malzemeler ile bu tırmanışı gerçekleştirebiliyor. Toplamda altı saatlik heyecan ve adrenelin yaratan bu yolculuk dağçıların tırmanış dışında yaşadıkları heyecanlar da var.   Dağcı arkadaşlarımızın çok yakınlarından iki kurt'un üzerlerine doğru geldiğini gören ekip lideri Mitat Şener'in bağırması ile kendilerini koruyan diğer dağcı arkadaşlarım, kurtların ormana doğru yönelmesi ile nasıl bir heyecan yaşadığını siz düşünün. İlimizin bir spor kenti olması boşuna değil. Her türlü sporun en üst seviyede olmasının yanında Türkiye'de ilk kez Afyonkarahisar'da oynanan Pickleball sporununda öncülüğünü yapmaktadır. Bu zorlu tırmanışı gerçekleştiren başarılı üç dağcı arkadaşımı yürekten kutluyorum . Yeni tırmanışlarda görüşmek umudu ile her şey gönlünüzce olsun.. Türk Mustafa 
Ekleme Tarihi: 26 Ocak 2021 - Salı

ŞENER, AYDOĞMUŞ, ÖNGEL- ÜÇ DAĞCI

Ülkemizin her yerinde ve ilimizde bu güne kadar hiç yaşamadığımız bir şekilde kış yaşıyoruz.

Kar yok, yağmur yok. Kar kalınlığı yükseklerde bir metreye yaklaşırdı, Yağış çok az bundan dolayı barajlarımızda su nerede ise yok denecek kadar az.

Sadece yüksek kesimlerde kar olduğunu görebiliyoruz.

Oysa eskiden sular, sel olup dağ taş aşıp ovalardan geçer giderdi. Şelaler gür akardı şimdiler de bunu göremiyoruz.


Bu hafta içerisinde yaklaşık yirmi veya yirmi beş santimetre civarında kar kalınlığında üç dağçı arkadaş tüm hazırlıklarını tamamlayarak 'su uçtuğu' şelalesine bir tırmanış gerçekleştirdiler.
Yıllar önce bende bu şelaleye çıkmıştım.

Dönüş yolculuğumuzda ekip olarak zorlu bir süreç yaşadık. Aniden başlayan yağmur nedeni ile küçük bir dereden geçerken zorlanmıştık çünkü suyun akıntısı hızlıydı. Şimdi bu derenin olduğu yerde Çobanözü barajı yapılmış durumda.

Üç dağcı arkadaşımın tırmanışı gerçekleştirdiği bölgeden kısaca bahsetmek isterim.

Su uçtuğu şelalesi Sinanpaşa ilçemize bağlı, Çobanözü köyünde doğal bir şelaledir. Yüksekliği 20 m. civarında olup
Fındık ve kızılcık ağaçlarıyla kaplı bir dere içinden geçilerek şelaleye ulaşılır.
Böylesine ağaçlarda ki az olan kar manzaraları ile eşliğinde bir etkinlik için donan şelaleye TDF İl Temsilcisi Mitat Şener liderliğinde Süleyman Aydoğmuş ve Çağlar Öngel başarılı bir buz-şelale tırmanışı gerçekleştirdiler.
Şelale tırmanışları yurdumuzda sadece Erzurum Uzundere'de yapılabilmektedir.
Bu branştaki tırmanışların Afyonkarahisar'da da yapılabileceğini göstermek amacıyla bu faaliyet gerçekleştiren başarılı dağçılar, bu tırmanışı dört saat içerisinde yaparak hedeflerine ulaştılar.

Krampon ile front-point tekniği kullanılarak özel buz kazmaları kullanılarak, lider tırmanış ve top-rope kategorilerinde gerçekleştirilen 'Su uçtuğu" tırmanışı heyecanın yanında güzel fotoğraf karelerin çıkmasınada vesile oldu.

Afyon'da ve Ege bölgesinde ilk defa yapılan bir spor tırmanış türü olması ayrı bir güzellik ekbette. Bu tırmanışı sadece İleri seviye kar-buz eğitimi almış sporcularla ve buzda kullanılan teknik malzemeler ile bu tırmanışı gerçekleştirebiliyor.

Toplamda altı saatlik heyecan ve adrenelin yaratan bu yolculuk dağçıların tırmanış dışında yaşadıkları heyecanlar da var.

 

Dağcı arkadaşlarımızın çok yakınlarından iki kurt'un üzerlerine doğru geldiğini gören ekip lideri Mitat Şener'in bağırması ile kendilerini koruyan diğer dağcı arkadaşlarım, kurtların ormana doğru yönelmesi ile nasıl bir heyecan yaşadığını siz düşünün.

İlimizin bir spor kenti olması boşuna değil.

Her türlü sporun en üst seviyede olmasının yanında Türkiye'de ilk kez Afyonkarahisar'da oynanan Pickleball sporununda öncülüğünü yapmaktadır.
Bu zorlu tırmanışı gerçekleştiren başarılı üç dağcı arkadaşımı yürekten kutluyorum

. Yeni tırmanışlarda görüşmek umudu ile her şey gönlünüzce olsun..
Türk Mustafa 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Mürüvvet ünal karlık
(24.01.2021 15:57 - #136)
Kutluyorum yolları açık olsun
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.