Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
Köşe Yazarı
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
 

MAĞLUP EDİLEMEZ

ggg Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK Eteklerini toplamış gidiyor 2020  hüzünleri ve sevinçleriyle. Mutlu anlar ve zor günler geçirdik.  Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak belki artık. Ancak eskinin “normal” ve “en doğrusu” olduğunu kim söyleyebilir ki?  Bir psikiyatr “eski normal normal değildi ki” diyor. Yoksulluk, acı, çaresizlik  dünya kurulalı var.  Salgınlarınsa  her yüz yılda bir  insanlığı yokladığı söyleniyor.  Toplam ağırlığı 3 gramı geçmeyen bir virüs dünyaya, tabiri caizse,  “ayar verdi”.  Bir sinek bir kartalı salladı vurdu yere, Yalan değil gerçektir, ben de gördüm tozunu  //Yunus Emre Fırtınaya yakalandık diye kürek çekmeyi bırakamayız.  Acıdan da mutluluktan da  kaçamayız eğer menzilindeysek bizi mutlaka bulur. Çalışırız, çabalarız, niyet ederiz, gayret ederiz, hedef belirleriz lakin sonuçları biz belirleyemeyiz. Öte yandan “kader gayrete aşıktır” der İbn- i Arabi. Kürek çekmeyi bırakamayız. , ümit etmeyi bırakamayız. İnsana düşen niyet ve gayret ve ümit.    Olacak olan bizim niyet, gayret ve ümidimizden bağımsız olarak vuku bulacaksa ne anlamı var gayretin, niyetin, ümidin diyebilirsiniz. Şöyle düşünün” ben elimden geleni yaptım” hissi ne kuvvetli bir merhemdir düşünün. Ölüm insanı iğne deliğinde bile olsa bulur. “İnsan geleceğe ve ölüme aynı anda yürür”. Ölüm tüm yaşamları eşitleyen en güçlü hakikattir . Hayatın mutlak sonunu biliyoruz ve yine de  ölümden korkup hayattan vazçgeçmiyoruz değil mi? Emrem Yunus der ki “ölümden ne korkarsın , korkma ebedi varsın” . Neticeyi tam olarak tahmin edemeyiz oysa niyet, gayret ve umut kimselerin elimizden ve gönlümüzden çalamayacağı bitimsiz hazinemizdir. Niyet, gayret ve ümit, “kara kışa rağmen içinde  mağlup edilemez bir yaz olduğunu fark edenlerindir”.  2021 yeni yıl, yeni bir yol, taptaze ümitler , niyetler ve gayretler fırsatını  heybesine koyup gelmiş kapımıza.   Allah elinizi bırakmasın. «Kendisini aşmaya istekli bir hayat iyi bir hayattır»    //  Paul Tillich
Ekleme Tarihi: 28 Aralık 2020 - Pazartesi

MAĞLUP EDİLEMEZ

Dr. Kadriye Işıklar PÜRÇEK

Eteklerini toplamış gidiyor 2020  hüzünleri ve sevinçleriyle.

Mutlu anlar ve zor günler geçirdik. 

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak belki artık. Ancak eskinin “normal” ve “en doğrusu” olduğunu kim söyleyebilir ki?

 Bir psikiyatr “eski normal normal değildi ki” diyor.

Yoksulluk, acı, çaresizlik  dünya kurulalı var.

 Salgınlarınsa  her yüz yılda bir  insanlığı yokladığı söyleniyor.  Toplam ağırlığı 3 gramı geçmeyen bir virüs dünyaya, tabiri caizse,  “ayar verdi”. 

Bir sinek bir kartalı salladı vurdu yere,

Yalan değil gerçektir, ben de gördüm tozunu  //Yunus Emre

Fırtınaya yakalandık diye kürek çekmeyi bırakamayız.  Acıdan da mutluluktan da  kaçamayız eğer menzilindeysek bizi mutlaka bulur.

Çalışırız, çabalarız, niyet ederiz, gayret ederiz, hedef belirleriz lakin sonuçları biz belirleyemeyiz.

Öte yandan “kader gayrete aşıktır” der İbn- i Arabi. Kürek çekmeyi bırakamayız.

, ümit etmeyi bırakamayız. İnsana düşen niyet ve gayret ve ümit. 

  Olacak olan bizim niyet, gayret ve ümidimizden bağımsız olarak vuku bulacaksa ne anlamı var gayretin, niyetin, ümidin diyebilirsiniz.

Şöyle düşünün” ben elimden geleni yaptım” hissi ne kuvvetli bir merhemdir düşünün.

Ölüm insanı iğne deliğinde bile olsa bulur. “İnsan geleceğe ve ölüme aynı anda yürür”. Ölüm tüm yaşamları eşitleyen en güçlü hakikattir

. Hayatın mutlak sonunu biliyoruz ve yine de  ölümden korkup hayattan vazçgeçmiyoruz değil mi?

Emrem Yunus der ki “ölümden ne korkarsın , korkma ebedi varsın” . Neticeyi tam olarak tahmin edemeyiz oysa niyet, gayret ve umut kimselerin elimizden ve gönlümüzden çalamayacağı bitimsiz hazinemizdir.

Niyet, gayret ve ümit, “kara kışa rağmen içinde  mağlup edilemez bir yaz olduğunu fark edenlerindir”. 

2021 yeni yıl, yeni bir yol, taptaze ümitler , niyetler ve gayretler fırsatını  heybesine koyup gelmiş kapımıza.

  Allah elinizi bırakmasın.

«Kendisini aşmaya istekli bir hayat iyi bir hayattır»    //  Paul Tillich

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.