Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
Köşe Yazarı
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
 

Gün Olur Asra Bedel

ggg   Ruhun en derin anlamları insan  yüzüne yansır. Ömür kitabımız yüzümüzden okunur sanki. Hayat sevgi üzerine kuruludur. Seven yüz gülümseyen yüzdür.  Sanırım dijital alemde en çok kullanılan simge yuvarlak kel kafalı gülen yüzdür.   İnsan yetiştirmede en bereketli toprak sevgi ve muhabbettir. Sevgi romantik bir sözden fazlasıdır. Sevgi şemsiye bir kavramdır. Biz ademoğlulları ve adem kızlarını hayatın üzerimize boca ettiği, güneşten, yağmurdan, doludan, kardan koruyan bir şemsiyedir.  Bu şemsiyenin kumaşı  kabullenme, hoşgörü, saygı, hürmet, vefa, aktif sabır ile dokunmuştur. Dile kolay bu sözleri söylemek oysa yaşamak ve yaşatmak ciddi çaba istiyor. Örneğin “susma” becerisi ve sabrı  istiyor. Sessizliği de dinleyecek kulaklar istiyor. “Bir insan hakkında düşündükleriniz hücrelerinizden sızar” diyor Sigmund Freud. Şimdilerde “elektrik aldım/alamadım” sözleri ile anlatılmak istenen de bu bence. Olumlu duygu aldım/alamadım demek isteniyor. Sonuçta bazı insanlardan uzak kalmak istiyoruz . Duygularımızı sakladığımızı sansa da anlaşıldığına göre en iyisi “kalbimizi temiz tutmak”.  Yani olumlu düşünmek.  Nasılsa her şey olacağına varıyor o halde olumlu düşünmek daha kârlı olsa gerek. Olumlu düşünen insanların yüzü daha mütebessim oluyor. Mütebessim ifade otomobillerdeki “hava yastığı” misali hayat darbelerinin etkisini hafifletiyor. Psikiyatr Mustafa Merter çağımız “matrix ashabı” çağı diyor. 3 kara gözlü ile geçiyor ömür. Salgın bizi üç ekranın matrixine (telefon, bilgisayar, televizyon) göç ettirdi (mi?).  Her şey hep  “online” ve hep uzak. Online dünyanın çölünde bir vaha arıyoruz hepimiz “iyi ki varsın” deyip bize gülümseyecek ve seveceğimiz ve sevildiğimizi hissettirecek .  Çölü yeşertmek için vakit var bir tebessüm ile başlayacak dönüşüm. Ömrünüz sevgi yüklü olsun.   Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
Ekleme Tarihi: 14 Şubat 2021 - Pazar

Gün Olur Asra Bedel

 

Ruhun en derin anlamları insan  yüzüne yansır. Ömür kitabımız yüzümüzden okunur sanki. Hayat sevgi üzerine kuruludur.

Seven yüz gülümseyen yüzdür.  Sanırım dijital alemde en çok kullanılan simge yuvarlak kel kafalı gülen yüzdür.

  İnsan yetiştirmede en bereketli toprak sevgi ve muhabbettir. Sevgi romantik bir sözden fazlasıdır.

Sevgi şemsiye bir kavramdır.

Biz ademoğlulları ve adem kızlarını hayatın üzerimize boca ettiği, güneşten, yağmurdan, doludan, kardan koruyan bir şemsiyedir. 

Bu şemsiyenin kumaşı  kabullenme, hoşgörü, saygı, hürmet, vefa, aktif sabır ile dokunmuştur.

Dile kolay bu sözleri söylemek oysa yaşamak ve yaşatmak ciddi çaba istiyor.

Örneğin “susma” becerisi ve sabrı  istiyor. Sessizliği de dinleyecek kulaklar istiyor. “Bir insan hakkında düşündükleriniz hücrelerinizden sızar” diyor Sigmund Freud. Şimdilerde “elektrik aldım/alamadım” sözleri ile anlatılmak istenen de bu bence.

Olumlu duygu aldım/alamadım demek isteniyor. Sonuçta bazı insanlardan uzak kalmak istiyoruz

. Duygularımızı sakladığımızı sansa da anlaşıldığına göre en iyisi “kalbimizi temiz tutmak”. 

Yani olumlu düşünmek.  Nasılsa her şey olacağına varıyor o halde olumlu düşünmek daha kârlı olsa gerek.

Olumlu düşünen insanların yüzü daha mütebessim oluyor. Mütebessim ifade otomobillerdeki “hava yastığı” misali hayat darbelerinin etkisini hafifletiyor.

Psikiyatr Mustafa Merter çağımız “matrix ashabı” çağı diyor. 3 kara gözlü ile geçiyor ömür. Salgın bizi üç ekranın matrixine (telefon, bilgisayar, televizyon) göç ettirdi (mi?).

 Her şey hep  “online” ve hep uzak. Online dünyanın çölünde bir vaha arıyoruz hepimiz “iyi ki varsın” deyip bize gülümseyecek ve seveceğimiz ve sevildiğimizi hissettirecek .  Çölü yeşertmek için vakit var bir tebessüm ile başlayacak dönüşüm. Ömrünüz sevgi yüklü olsun.

 

Dr. Kadriye Işıklar Pürçek

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
murtaza
(16.02.2021 23:04 - #137)
çok güzel bir yazı olmuş devamını bekliyoruz
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.